Surefire FH556RC-1/2-28 SOCOM 4-Prong Flash Hider Suppressor Adapter
LOGIN IN TO SEE MEMBER PRICING IF AVAILABLE.
SKU:
SF-FH556RC-1/2-28
UPC:
MPN:
FH556RC-1/2-28
Weight:
0.20 LBS
On Sale
Save:
Description
  • The exact flash hider that helped create the SureFire SOCOM legacy
  • Significantly reduces muzzle flash compared to a bare muzzle
  • Multiple bearing surfaces provide superior suppressor alignment
Always Choose SureFire. Our FH556RC-1/2-28 SOCOM 4-Prong Flash Hider for 5.56 mm weapon platforms is the exact flash hider that SureFire developed to dominate the most rigorous suppressor trial in military history and earn the USSOCOM suppressor contract, and our FH762RC-5/8-24 delivers the same level of performance and durability for 7.62 mm/.308 caliber rifles. Their four-tine design significantly reduces muzzle flash — typically greater than 99% compared to a bare muzzle — delivering extreme signature reduction and rugged dependability. With multiple bearing surfaces that ensure proper suppressor alignment, these flash hiders also serve as a rock-solid mounting platform for any SureFire SOCOM Fast-Attach® suppressor. Precision-machined from U.S. mill-certified stainless-steel bar stock, and heat-treated for added strength, they are highly resistant to gas and particle erosion, so you can depend on them to provide years of faithful service. SureFire flash hiders are individually inspected to ensure concentricity and alignment and covered by SureFire’s No-Hassle Guarantee.
Features:
  • For 5.56mm weapons
  • 1/2x28
  • 4 prong design eliminates 99% of muzzle flash
  • Machined from U.S. mill-certified stainless steel
  • Heat treated for strength
  • DLC coated
  • Serves as a mounting platform for SureFire SOCOM Fast-Attach suppressors
  • Multiple bearing surfaces for proper suppressor alignment
  • 2.6" length
  • 3.9 oz. weight
We reserve the right to fix any critical errors.
View AllClose
Additional Information
Type:
Flashhider
Caliber:
5.56mm